HEADER EGEN ANNONS
NILS TIPSA HEADER 420x140
Ännu en eldsjäl

Klubbmästerskap, friidrott


Nils Gudmunds 2021-08-30

Jon manar på barnen i 60 metersloppet.
Bild:Nils Gudmunds
Jon manar på barnen i 60 metersloppet.

Hulåns IF Friidrott

Vi har skrivit ett antal gånger om olika eldsjälar här i vår kommun.
Det senaste tillskottet i vår reportageserie handlar om Jon Stenberg som verkligen brinner för det här med friidrott.
2005 startade han upp friidrottssektionen inom Hulåns IF. Verksamheten och antal deltagare har under den här tiden fram till idag växt år för år. Visserligen ett lite mindre antal just i år men under lördagens klubbmästerskap deltog strax över 60 barn och ungdomar. För något år sedan tränade över 100 barn.
Det som driver Jon är glädjen när någon slår sitt eget rekord inom de olika grenarna, det är viktigt att lägga upp träningen så att det blir mer som en lek för i alla fall de yngsta deltagarna. Inte viktigast att vinna utan en som kommer på fjärde plats är lika glad som vinnaren om de får höra att de har slagit sitt personliga rekord.

Att driva en sådan här förening är inte bara att träna barn utan det krävs en hel del slantar för att det ska fungera, alla deltagarna ska ha enhetliga kläder, under klubbmästerskapen får alla en fin pokal och de tre första i varje gren ska försås få en medalj. Med den arbetsinsatsen som Jon gör tycks även detta fungera på ett utomordentligt sätt.


Ny friidrottsarena

Läktaren på Hulåns idrottsplats
Bild:Nils gudmunds
Läktaren på Hulåns idrottsplats

Om Jon får som han önskar ska en rejäl upprustning av arenan ske någon gång i framtiden, problemet just nu är att han lägger ner alldeles för mycket tid på den nuvarande verksamheten och ska drömmen om ny arena bli verklighet måste han  lägga tid och kraft på detta, dessutom måste fler föräldrar hjälpa till med både träningar och med att skrapa ihop pengar till arenabygget. Jon räknar med att bygget landar på ca 10 miljoner kr. Förhoppningsvis finns det bidrag att söka åtminstone till hälften av kostnaden.
Det är bara att önska Jon med flera lycka till, med Jons stora engagemang skulle det inte förvåna mig att han lyckas ro detta i hamn också.

Klubbmästerskapet 2021

5-6 åringarna samlade för en gruppbild
Bild:Nils Gudmunds
5-6 åringarna samlade för en gruppbild

Under årets mästerskap slogs nio klubbrekord och det slogs 67 personliga rekord i de olika grenarna.
De yngsta deltagarna är 5-6 åringar, de tävlar i tre grenar, 60 meter löpning, längdhopp och nerf (ett raketliknande kastredskap som liknar spjutkastning).

7-8 åringarna får börja med höjdhopp och 9-10 åringarna springer 400 meter.
De över 10 år kastar även spjut och kula.


Resultat flickor 5-6 år

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

60 meter
1. Edda Stark 11.28
2. Sigrid Olsson 12.31
3. Holley Israelsson 12.40
4. Dagny Stenbäck 13.47
5. Ziri Liss 13.63
6. Agnes Larsson 13.88
7. Lilly Gudmunds 14.87
8. Alva Berglund 15.06
9. Olivia Pettersson 16.29
10. Julia Blixt 16.44

Längdhopp
1. Edda Stark 2.66 
2. Holley Israelsson 2.17
3. Sigrid Olsson 2.15
4. Ziri Liss 2.00
5. Agnes Larsson 1.97
6. Dagny Stenbäck 1.84
7. Lilly Gudmunds 1.69
8. Märta Mörk 1.62
9. Julia Blixt 1.61
10. Alva Berglund 1.39
11. Olivia Pettersson 1.37

Nerf
1. Sigrid Olsson  8.45
2. Holley Israelsson  8.34
3. Dagny Stenbäck  6.75
4. Ziri Liss 6.27
5. Lilly Gudmunds 5.50
6. Agnes Larsson 5.40
7. Julia Blixt 5.36
8. Märta Mörk  4.76
9. Edda Stark  4.08
10. Alva Berglund 3.37
11. Olivia Pettersson

Resultat pojkar 5-6

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

Bild:Nils Gudmunds

60 meter
1. Svante Mertanen11.72
2. Thÿs Hinrichs12.66
3. Mubarek Olobi 12.69
4. William Ähdel 12.78
5. Jonathan Berglund 13.38
5. Thandoo Aarseth 13.38
7. Vilmer Esbjörs 13.57
8. Waldemar Mörk 14.65
9. Valdemar Forsberg 14.72
10. Holger Lindholm 18.00
11. Sixten Gustafsson 18.16
11. Isak Willman 18.16

Längdhopp
1. Svante Mertanen  2.40
2. Mubarek Olobi 2.17
3. William Ähdel 2.03
4. Thÿs Hinrichs 1.99
5. Vilmer Esbjörs 1.95
6. Jonathan Berglund 1.81
7. Thandoo Aarseth 1.77
8. Valdemar Forsberg 1.64
9. Waldemar Mörk 1.63
10. Isak Willman 1.47
11. Holger Lindholm 1.37
12. Sixten Gustafsson 0.92

Nerf
1. Svante Mertanen 16.79
2. Jonathan Berglund 15.77
3. Thÿs Hinrichs 12.30
4. Vilmer Esbjörs10.57
5. Waldemar Mörk 9.51
6. Thandoo Aarseth 8.03
7. Valdemar Forsberg 7.69
8. William Ähdel 7.09
9. Isak Willman 6.64
10. Mubarek Olobi 5.58
11. Holger Lindholm 2.94
12. Sixten Gustafsson 2.30

Resultat flickor 7-8

  60 meter 
1.Alice Engström (-13)11.25
2.My Mörk (-13)11.88
3.Ellie Jolhammar (-13)11.97
4.Selma Heinstedt (-13)12.25
5.Alicia Björkman (-13)12.47
6.Lovis Bokor (-13)12.52
7.Matilda Pettersson (-13)12.56
8.Joline Munters (-14)13.03
9.Märta Nedergård (-14)13.28
10Julie Brückner (-14)13.38
11.Ellen Bergström (-13)15.56
 
  
  Längd 
1.Ellie Jolhammar (-13)2.64
2.Alice Engström (-13)2.57
3.Alicia Björkman (-13)2.44
4.My Mörk (-13)2.43
 5.Selma Heinstedt (-13)2.38
 6.Joline Munters (-14)2.15
7.Lovis Bokor (-13)2.10
8.Matilda Pettersson (-13)2.09
9.Julie Brückner (-14)2.00
10.Märta Nedergård (-14)1.97
11.Ellen Bergström (-13)1.92
  
   
  Nerf 
1.Alice Engström (-13)15.30
2.My Mörk (-13)13.66
3.Ellen Bergström (-13)13.15
4.Ellie Jolhammar (-13)10.63
5.Selma Heinstedt (-13)10.60
6.Matilda Pettersson (-13)8.15
7.Alicia Björkman (-13)7.43
8.Julie Brückner (-14)6.76
9.Joline Munters (-14)6.71
10.Märta Nedergård (-14)5.67
  
   
  Höjd  
1.Selma Heinstedt (-13)0.89 
2.Alice Engström (-13)0.86 
3.Ellie Jolhammar (-13)0.80 
4.My Mörk (-13)0.74 
5.Joline Munters (-14)0.74 
6.Matilda Pettersson (-13)0.68 1:a
7.Alicia Björkman (-13)0.68 2:a
7.Ellen Bergström (-13)0.68 2:a
7.Julie Brückner (-14)0.68 2:a
  
   
   
   
   
   
   
 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  

Resultat pojkar 7-8

  60 meter 
1.Jamiu Olobi (-14)10.37
2.Eliah Wiklund (-13)10.97
3.Erwin Berglund (-13)12.12
4.Malte Larsson (-13)12.18
5.Axel Larsson (-13)12.22
6.Evald Esbjörs (-14)12.68
7.Bill Nedergård (-13)12.66
8.Hannes Andersson (-14)13.63
9.Erik Dahlman (-14)13.85

  Längd 
1.Jamiu Olobi (-14)2.92
2.Eliah Wiklund (-13)2.88
3.Axel Larsson (-13)2.54
4.Malte Larsson (-13)2.52
5.Evald Esbjörs (-14)2.51
6.Erwin Berglund (-13)2.39
7.Hannes Andersson (-14)2.17
8.Bill Nedergård (-13)2.08
9.Erik Dahlman (-14)1.98
  Nerf 
1.Eliah Wiklund (-13)24.41
2.Hannes Andersson (-14)18.27
3.Jamiu Olobi (-14)17.01
4.Erik Dahlman (-14)15.07
5.Axel Larsson (-13)14.40
6.Evald Esbjörs (-14)14.17
7.Bill Nedergård (-13)13.04
8.Malte Larsson (-13)12.15
9.Erwin Berglund (-13)10.71
  Höjd 
1.Axel Larsson (-13)0.98
2.Jamiu Olobi (-14)0.95
3.Eliah Wiklund (-13)0.89
4.Malte Larsson (-13)0.83
5.Bill Nedergård (-13)0.80
6.Evald Esbjörs (-14)0.77
7.Hannes Andersson (-14)0.74
8.Erwin Berglund (-13)0.68

Flickor 9-10

  60 meter 
1.Alice Zetterqvist (-11)9.28
2.Aisha Olobi (-12)9.85
3.Stina Wiklund (-11)10.41
4.Emelie Young (-12)10.50
5.Medea Haemkin (-11)10.53
6.Elin Johansson (-11)11.57
  Längd  
1.Alice Zetterqvist (-11)3.60 
2.Aisha Olobi (-12)3.28 
3.Stina Wiklund (-11)3.10 (3.09)
4.Medea Haemkin (-11)3.10 (3.04)
5.Emelie Young (-12)2.95 
6.Elin Johansson (-11)2.80 
7.Nova Göstasson (-12)2.01 
  Nerf 
1.Alice Zetterqvist (-11)29.38
2.Stina Wiklund (-11)14.02
3.Medea Haemkin (-11)11.61
4.Nova Göstasson (-12)11.45
5.Aisha Olobi (-12)9.66
  Höjd 
1.Aisha Olobi (-12)1.16 (5 rivn)
2.Alice Zetterqvist (-11)1.16 (6 rivn)
3.Medea Haemkin (-11)1.04
4.Stina Wiklund (-11)1.01
5.Emelie Young (-12)0.83
   400 meter 
 1.Aisha Olobi (-12)1.29.25
 2.Alice Zetterqvist (-11)1.30.56
 3.Stina Wiklund (-11)1.36.50
 4.Medea Haemkin (-11)1.50.62
 5.Elin Johansson (-11)1.56.43

Pojkar 9-10

 60 meter 
1.Jack Karlsson (-11)10.84
2.Henry Larsson (-12)11.41
3.Evald Johansson (-12)11.81
4.Johannes Karlsson (-12)12.47
 Längd 
1.Evald Johansson (-12)2.72
2.Jack Karlsson (-11)2.69
3.Johannes Karlsson (-12)2.53
4.Henry Larsson (-12)2.48
  Nerf 
1.Jack Karlsson (-11)17.65
2.Henry Larsson (-12)12.25
3.Evald Johansson (-12)11.47
4.Johannes Karlsson (-12)7.63
  Höjd  
1.Henry Larsson (-12)0.89 1:a
2.Johannes Karlsson (-12)0.89 3:e
3.Jack Karlsson (-11)0.86 
  400 meter 
1.Evald Johansson (-12)1.47.66
2.Henry Larsson (-12)2.00.43
3.Johannes Karlsson (-12)2.07.01
4.Jack Karlsson (-11)2.19.88

Flickor 11-12

  60 meter 
1.Lova Gustafsson (-09)9.09
2. Lovisa Hagberg (-10)10.47
3. Molly Mörk (-10)11.19
  Längd 
1.Lova Gustafsson (-09)3.78
2. Lovisa Hagberg (-10)3.08
3. Molly Mörk (-10)2.89
4. Zein Agrer (-10)1.92
  Höjd 
1.Lova Gustafsson (-09)1.09
2. Lovisa Hagberg (-10)1.00
3. Zein Agrer (-10)0.80
4. Molly Mörk (-10)0.75
 Kula 
1. Lovisa Hagberg (-10)5.32
2. Zein Agrer (-10)4.62
3. Molly Mörk (-10)3.64
  Spjut 
1. Lovisa Hagberg (-10)8.50
2. Molly Mörk (-10)7.08
3. Zein Agrer (-10)5.50
  400 meter 
1. Molly Mörk (-10)2.11.50

Flickor 15-18

  F 15-16 
  Längd 
1. Edith Viklund (-05)4.88
  F 15-16 
 Höjd 
1. Edith Viklund (-05)1.41
 F 15-16 
  Spjut 
1. Edith Viklund (-05)22.01
  F 17-18 (Sp) 
  60 meter 
1. Ellen Eriksson (-03)11.56
  F 17-18 (Sp) 
  Längd 
1. Ellen Eriksson (-03)2.17
  F 17-18 (Sp) 
 Nerf 
1. Ellen Eriksson (-03)12.28
  F 17-18 (Sp) 
  Höjd 
1. Ellen Eriksson (-03)0.75
  F 17-18 (Sp) 
 400 m 
1. Ellen Eriksson (-03)2.22.53

Godisregn

Bild:Nils Gudmunds

Jag var på plats och följde endast de yngsta deltagarna.
Efter prisutdelning avslutades dagen med ett stort godisregn

Mera godis

Bild:Nils Gudmunds



REPORTAGE

Nils Gudmunds
nils.gudmunds@vansbrobladet.se
070-538 76 10

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest lästa

Läs Papperstidningen Här




För Läsarna

Tipsa redaktionen
Annonsera i Tidningen
Annonsera på Webben
Kontakta Oss