HEADER EGEN ANNONS
NILS TIPSA HEADER 420x140
- Vi är helt öppna för nya idéer kring vilka företag som skulle kunna passa i våra lokaler.

Äga lokaler i Vansbro, idioti eller förmån?


Nils Gudmunds 2020-02-10

På bild: Martin & Theresia Kolstad utanför Westlings gamla lokaler utanför Vansbro.
Bild:Nils Gudmunds
På bild: Martin & Theresia Kolstad utanför Westlings gamla lokaler utanför Vansbro.

Jag träffade Martin och Theresia Kolstad utanför deras fastighet i Vansbro.

I den här fastigheten, har som de flesta känner till Westlings sågbladsfabrik huserat under en massa år, men sedan ett drygt år tillbaka har all verksamhet flyttats. Och som ni  kanske vet så har stora nybyggnationer skett i Vansbro, och det kan komma att innebära en del omflyttningar av företag i Vansbro.
Hur som helst så finns det nu lediga lokaler, vad ska de användas till?

Att äga fastigheter i Vansbro, Hur vågar ni det?
- Jag förstår att tanken slår dig om man tittar på att Vansbro ligger i glesbygd mitt i Dalarna. Samtidigt är min upplevelse att det finns kreativitet och framåtanda i Vansbro, nya och gamla företag växer, byter lokaler och om jag förstått det rätt är det bostadsbrist. Nu är vi intresserade av att hitta nya hyresgäster och kontakter.

Men hur skall ni få just era lokaler uthyrda?
-Ja vi vet att det är många kvadrat lediga men fördelarna med Vansbro är många. Vi skulle kunna se Vansbro som navet i Dalarna där t.ex. omlastning kan ske för fraktbolag. Då behövs både stora ytor och lastkajer. Tänk bara på internet-handeln som ökar det kan ju finnas fler än Lyko som behöver stora lokaler. Det är det som är spännande, när ett litet företag växer och blir trångbodda har dom en helt annan möjlighet att hitta bra hyror på landet än på större orter.

- Jag har hört att Lyko kan leverera varor samma dag till Stockholm om de beställs
innan kl 9 på morgonen, hur går det till, undrar Theresia.
Det kanske är så att logistiken runt Vansbro fungerar mycket bra och att logistikvägarna redan finns.

Men det är väl industrilokaler ni äger?
- Ja precis och de är ganska häftiga med betonggolv och högt i tak och jag ser att det kan finnas fler ändamål för lokalerna än industri, säger Theresia. För att inte tala om ljusinsläppet och hur anpassningsbar fastigheten är. Det finns även lastkajer och stora kontors- eller handelsytor. Läget är perfekt på vägen till Sälen, säger Martin. Just nu är det en privatperson hyr källaren i den stora byggnaden.

Vi är helt öppna för nya idéer kring vilka företag som skulle kunna passa i våra lokaler. Om det är idioti eller förmån att äga lokaler i Vansbro kommer att visa sig. Det är i alla fall en spännande förmånsresa. Vi känner att vi bidrar till glesbygd och Dalarna vilket är meningsfullt samtidigt som vi får många möten med olika människor.

Om du som läsare har tips så hör av dej till Martin eller Theresia Kolstad.
E-post: mkf.kolstad@gmail.com


REPORTAGE

Nils Gudmunds
nils.gudmunds@vansbrobladet.se
070-538 76 10

Tipsa en vän Skriv ut



Mest lästa

Läs Papperstidningen Här




För Läsarna

Tipsa redaktionen
Annonsera i Tidningen
Annonsera på Webben
Kontakta Oss